مناسبت‌ها

عیدی برای تازه عروس و داماد به همراه لیست پیشنهاد خرید

رسم عیدی دادن به عروس از گذشته تا به حال دربیشتر خانواده‌های ایرانیان رواج دارد و تدارکات بسیار گسترده‌ای برای عیدی دادن برگزار می‌کنند و بسیار به آن اهمیت می‌دهند.

در این مراسم، خانواده داماد هدایایی را در بسته بندی‌های زیبا و تزئین شده، شیرینی، میوه و آجیل به همراه ماهی قرمز،هفت سین و…. عید نوروز در سینی‌های بزرگی قرار داده و به منزل نوعروس می‌برند. که در مقابل خانواده عروس با دود کردن اسفند از آن ها استقبال کرده و از آن‌ها پذیرایی می‌کنند، معمولا در آن شب خانواده داماد مهمان خانواده عروس هستند. همچنین اقوام دو طرف در این مراسم حضور دارند که در کنار یکدیگر لحظات خوبی را به ثبت برسانند و از کنار هم بودن لذت ببرند. البته با توجه رسم و رسوم هر خانواده اقوام آن‌ها هم به عروس و داماد هدیه می‌دهند. اما تمامی این ها به رسم و رسومات خانواده‌ها، و شهر عروس و داماد بستگی دارد که چه رسم و رسومات خاصی را دارا می‌باشند، اما به‌طور کلی آداب و رسوم عیدی دادن به عروس و داماد در عیدها مخصوصا عید بزرگ نوروز می‌باشد. در ادامه به لیست عیدی که برای عروس می‌برند می‌پردازیم:

پوشاک عید تازه عروس

لباس‌های عروس برای عید همیشه جزو عیدی‌هایی است که خانواده‌ی داماد آن را تهیه کرده که شامل:مانتو،شلوار،شال یا روسری،کیف،کفش و…. می‌باشد که با سلیقه‌ی خود عروس انتخاب می‌شود و با یکدیگر به خرید می‌روند سپس با سلیقه‌‌ی خانواده‌ی داماد تزئین و کادوپیچ شده و در کنار عیدی‌های دیگر قرار می‌گیرد

زیورآلات

زیورآلات که اکثرا شامل طلا می‌باشد با توجه به بودجه‌ی خانواده‌ی داماد تامین می‌باشد که می‌تواند دستبند،سکه،انگشتر و… باشد.در برخی موارد با توجه به شرایط اقتصادی آقای داماد ممکن است توان خریدن طلا را نداشته باشد که عروس خانوم باید در این شرایط طرف مقابلش را درک کرده و انتظار بیش اندازه‌ای از آن نداشته باشد.

آجیل و خشکبار

یکی از مهم‌ترین اجزای اصلی عید نوروز آجیل آن می‌باشد که در عیدی‌های تازه عروس همیشه وجود دارد و حتما نباید مقدار زیادی آجیل و خشکبار تهیه شود.در عیدی‌ها بیشتر جنبه‌ی تزئینات و نشانه‌ی عید نوروز به کار می‌رود.

هفت سین

خانواده‌های ایرانی چیدن هفت سین را امری بسیار مهم دانسته و باور دارند که باعث می‌شود که در سال جدید خیر و برکت برای آن‌ها بیاورد،هفت سین نیز یکی از موردهای بسیار مهم در عیدی‌های عروس خانوم‌ها می‌باشد که با توجه به ذوق و سلیقه‌ی خانواده‌ی داماد در کنار بقیه‌ی عیدی‌ها چیده شده و به امید خوشبختی و خیر و برکت که برایشان به ارمغان بیاورد.

گل یا گلدان طبیعی

خریدن گل یا گلدان طبیعی همیشه حس خوبی برای طرف مقابل به وجود می‌آورد و همیشه باعث لبخند و شادی می‌شود.این مورد نیز با توجه به علاقه و سلیقه‌ی آقای داماد در عیدی برای عروس تهیه می‌شود که در کنار بقیه‌ی عیدی‌ها جلوه‌ی زیبایی داشته باشد.

لوازم برقی یا دکوراتیو

برخی از خانواده‌ها بجای خریدن سکه یا طلا ترجیح می‌دهند برای کمک کردن به جهیزیه‌ی عروس لوازم برقی یا دکوراتیو بخرند که بسیارایده‌ی خوبی می‌باشد و درآینده عروس خانوم آن را در منزل خود استفاده می‌کند اما بهتراست در خرید چنین چیزی حتما نظر عروس پرسیده شود و خود آن هم در هنگام خرید حضور داشته باشد که مطابق سلیقه‌اش باشد.

سر رختی خنچه عروس

سر رختی رسمی است که در بعضی از شهرهای کشورمان انجام می شود. در این رسم علاوه بر این که برای عروس خانم عیدی خریداری و تقدیم آن می‌کنند، همچنین عیدی هایی نیز برای خانواده درجه یک او درنظر گرفته می شود. که خانواده‌ی داماد برای هر عضو از خانواده‌ی عروس لباس یا یک هدیه به عنوان عیدی آورده می شود.

البته این هدایا ممکن است در برخی از خانواده‌ها یا شهرها متفاوت باشد و این آیتم‌ها کم یا زیاد بشوند. اما برخی از مسائل هستند که باید برای خرید هدیه عید نوروز عروس باید به آن توجه داشته باشید به طور مثال اگر از سایز همسر یا نامزد خود مطلع نیستید برایش چیزهایی که نیاز به دانستن سایز آن ها دارد، نگیرید.

کفش یکی از گزینه هایی می‌باشد که هنگامی که عروس خانوم حضور ندارد گزینه‌ی مناسبی نمی باشد زیرا نیاز به داشتن سایز پا دارد. به هیچ عنوان زیورآلات بدلی خریداری نکنید زیرا وجود نداشتن آن خیلی بهتر است به دلیل اینکه ممکن است در چنین جشن مهمی به عروس خانوم و خانواده‌ی آن حس خوبی را القا نکند و باعث ناراحتی آن‌ها بشود زیورآلات بدلی در مناسبت‌های کوچک و هدیه‌ی بدون مناسبت گزینه‌ی بسیار خوبی هم می‌باشد اما تا جای ممکن از آن در این مراسم استفاده نکنید، همچنین لباس های معمولی و خیلی ارزان را نیز از انتخاب های خود حذف کنید به این علت که خریداری چیزهای ارزان برای طرف مقابل حس بی ارزش بودن را انتقال می‌دهد نیازی نیست که حتما لباس‌هایی که خریداری می‌کنید برند و گران قیمت باشد ولی می‌توان لباس‌های شیک با قیمت مناسب را به راحتی خریداری کرد.

همه‌ی این رسم و رسومات بهانه‌ای برای دورهم جمع شدن می‌باشد که خانواده‌ها در کنار یکدیگر لحظات خوب و خوشی را سپری کنند،اگر برخی از خانواده‌ها رسوم را رعایت نمی‌کنند دلیل بر بی اهمیتی آن نمی‌باشد بلکه بعضی از خانواده‌ها به این رسم و رسومات ناآگاه هستند و بی تجربه می‌باشند و اگر شما به این رسومات اهمیت می‌دهید و برایتان مهم است بهتر از قبل از هرچیزی با آقای داماد و خانواده‌ی آن در رابطه با آن صحبت کنید که در آینده کدورتی در میان طرفین به وجود نیاید. البته مهم‌ترین هدیه عشق و صمیمیت به یکدیگر است که ارزش بسیار زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا