مناسبت‌ها

تزیین هفت سین+۲۰ ایده برای چیدمان هفت سین ۱۴۰۱

سفره‌ی هفت سین همیشه برای ایرانیان بسیار مهم و مقدس بوده و برای آن حساسیت و حوصله‌ی بسیار زیادی به خرج می‌دهند زیرا یکی از نشانه‌های نوروز سفره هفت سین آن می‌باشد که در این مقاله قصد داریم به نمادهای هفت سین اشاره کنیم.

مقاله های عیدی کمکت رو از دست نده 🪴

ایده های تزیین هفت سین ۱۴۰۱

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم هفت سین نوروز نقش مهمی در میان مردم ایران دارد. با نزدیک شدن به ایام نوروز کمکت برای چیدن هفت سین 1401 شمارا راهنمایی می‌کند، در ادامه چندین ایده‌ی هفت سین لاکچری به شما ارائه می‌دهیم.

ایده هفت سین برنزی

🌾🌾🌾🌾

ایده چیدمان هفت سین برنزی
ایده چیدمان هفت سین برنزی

🌾🌾🌾🌾

ایده هفت سین کلاسیک

🌾🌾🌾🌾

ایده هفت سین کلاسیک
هفت سین کلاسیک

🌾🌾🌾🌾

ایده چیدمان هفت سین کلاسیک
ایده چیدمان هفت سین کلاسیک و پایه دار

🌾🌾🌾🌾

ایده هفت سین سال ببر ۱۴۰۱

🌾🌾🌾🌾

هفت سین سال ببر
ایده چیدمان هفت سین سال ببر ۱۴۰۱

🌾🌾🌾🌾

سفره هفت سین با ظروف سفالی

🌾🌾🌾🌾

هفت سین زیبا
هفت سین با چینی گل سرخ

🌾🌾🌾🌾

هفت سین
هفت سین با ظروف سفال فیروزه‌ای رنگ

🌾🌾🌾🌾

هفت سین سفالی آبی رنگ
ایده هفت سین سفالی آبی

🌾🌾🌾🌾

هفت سین سرامیکی ۱۴۰۱
هفت سین سرامیکی ۱۴۰۱

🌾🌾🌾🌾

ایده چیدمان هفت سین در ظروف چینی
ایده چیدمان هفت سین در ظروف چینی

🌾🌾🌾🌾

سفره هفت سین با جام و شیشه

🌾🌾🌾🌾

هفت سین با جام و ظرف شیشه‌ای
ایده چیدن هفت سین با ظروف شیشه‌ای و جام‌های برنجی

🌾🌾🌾🌾

ایده چیدمان هفت سین چوبی ۱۴۰۱

هفت-سین-عید-۱۴۰۱
هفت سین عید ۱۴۰۱

🌾🌾🌾🌾

ایده چیدن هفت سین چوبی
هفت سین مینیمال چوبی

🌾🌾🌾🌾

ایده هفت سین چوبی سال ۱۴۰۱
ایده هفت سین چوبی سال ۱۴۰۱

🌾🌾🌾🌾

ایده چیدمان هفت سین مینیبال با ترکیب ظروف چینی و چوبی
ایده چیدمان هفت سین مینیبال با ترکیب ظروف چینی و چوبی

🌾🌾🌾🌾

ایده چیدمان هفت سین ساه با چوب
ایده چیدمان هفت سین ساه با چوب

🌾🌾🌾🌾

چیدمان هفت سین با ظروف چوبی پایه دار
چیدمان هفت سین با ظروف چوبی پایه دار

🌾🌾🌾🌾

ایده هفت سین چوبی
ایده هفت سین چوبی

ایده چیدمان هفت سین سنگی

🌾🌾🌾🌾

ایده چیدمان هفت سین با ظروف سنگی
ایده چیدمان هفت سین با ظروف سنگی

🌾🌾🌾🌾

حیوان سال ۱۴۰۱ ببر

حیوان سال ۱۴۰۱
ببر نماد سال ۱۴۰۱ با عنوان جای عود و شمع

🌾🌾🌾🌾

سفره هفت سین و نمادهای

سیب: سیب نماد سلامتی و تندرستی بوده است و وجود آن در میان هفت سین نشانه‌ی تندرستی اعضای خانواده در سال جدید می‌باشد تا آن ها را از هرگونه آسیب و بیماری حفظ نماید.

سیب
سیب قرمز

سبزه: زیباترین نماد سفره هفت سین، سبزه می‌باشد که نماد حیات و شادابی است. اغلب ایرانیان از این نماد به منظور داشتن سالی شاد و با طراوت یاد می کنند. همچنین سبزه نماد فرشته اردیبهشت می‌باشد.

سبزه
سبزه نوروز

سمنو: سمنو سَمبل خیر و برکت در میان ایرانیان است. مردم ایران چند روز پیش از شروع سال جدید این ماده را از پخت جوانه های گندم تهیه کرده و معتقدند که قرار گیری آن بر روی سفره هفت سین، سبب افزونی نعمت و برکت در زندگی آن ها می‌شود.

سمنو
سمنو

سرکه: سرکه نماد جاودانگی می‌باشد. در گذشته از سرکه برای باطل کردن سحر و جادو استفاده می‌کردند. قرار گرفتن این نماد بر روی سفره هفت سین سبب می‌شود تا ناملایمات سال نو از بین برود.

سرکه
سرکه

سیر: سیر سَمبل اهورا مزدا و نمادی از تندرستی و سلامت می‌باشد. اغلب پیشینیان از خواص دارویی سیر به منظور درمان برخی از بیماری ها استفاده می‌کردند؛ از این رو پس می توان گفت از این ماده برای داشتن سالی بدون بیماری بر روی سفره هفت سین استفاده کرد.

سیر
سیر

سکه: سکه یکی از نمادهای رزق و روزی می‌باشد. ایرانیان سکه را در میان سفره خود جای داده اند تا در سال جدید از درآمد مناسبی برخوردار باشند و روزی آن ها از سوی خداوند افزایش پیدا کند.

سکه پلاستیکی
سکه

سماق: نماد و چاشنی شادی و صبر و استقامت سماق می‌باشد. وجود این ماده بر روی سفره هفت سین به این منظور بوده است که سال جدید را با نهایت شادی و استقامت در برابر سختی ها دنبال کنند.

سماق
سماق

سنجد: سنجد با دو نماد در میان مردم ایران شناخته شده است. بیشتر مردم سنجد را نماد عشق و دلباختگی می دانند و آن را به نشانه‌ی افزایش علاقه در بین اعضای خانواده، بر روی سفره هفت سین می‌گذارند. اما بعضی دیگر از افراد بر این باورند که سنجد نماد گرایش به عقلانیت می‌باشد؛ از این رو قرار دادن آن بر روی سفره سبب شده تا تمام تصمیمات فرد در سال جدید بر اساس عقلانیت صورت گیرد.

سنجد
سنجد

تخم مرغ: تخم مرغ نماد زایش و تولد می‌باشد.

تخم مرغ
تخم مرغ رنگی

قرآن: قرار دادن قرآن بر روی سفره مختص به مسلمانان می‌باشد. این کار نشان دهنده‌ی وجود نام و یاد خدا در آغاز سال و در تمام اوقات ایرانیان می‌باشد.

قران
قرآن کریم

آینه: آینه نماد شفافیت و پاکی در میان ایرانیان بوده قرار دادن آینه بر روی سفره به این معنا است که باید سال پیش روی را بدون دروغ به پایان برسانند. بیشتر افراد آینه را در بالای سفره قرار می دهند به دلیل اینکه نشانه روشنایی است.

آینه و شمعدان
آینه و شمعدان هفت سین

شمع: شمع نماد روشنایی و فروغ درمیان ایرانیان است.

شمع
شمع هفت سین

ماهی: ماهی نماد تازگی و تکاپو می‌باشد. بیشتر افراد ماهی را در تنگ آب شفافی قرار داده  تا سالی پر از انرژی و سرزندگی را پیش روی داشته باشند و بتوانند سال خوبی را آغاز کنند.

ماهی گلی
ماهی قرمز

نان: یکی دیگر از مواردی که بر روی سفره هفت سین ایرانیان قرار دارد و بسیار برای آن‌ها مهم می‌باشد، نان است. نان نماد برکت و روزی الهی است که بر روی هر سفره دیگری نظیر سفره غذا و همچنین سفره عقد می‌توان یافت.

دیوان حافظ: حافظ یکی از موثرترین شاعران ایرانی است که اغلب افراد سال نو خود را با تفالی به دیوان او آغاز کرده و باقی ایام سال را با آن پیش بینی می کنند که بسیار در بین مردم ایران بسیار مقدس است.

دیوان حافظ
دیوان حافظ

نبات و شیرینی: نبات سَمبل شیرین کامی می‌باشد.ایرانیان با قرار دادن این نماد بر روی سفره سالی پر از خاطرات شیرین را آرزو می‌نمایند.

شاخه نبات
شاخه نبات هفت سین

نوشتن پیام تبریک سال نو یکی از دشوار ترین کارها برای اغلب مردم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا