مناسبت‌ها

آموزش کاشت انواع سبزه عید 1401 💚

هرچه به شروع سال جدید و نوروز 1401 نزدیک می‌شویم، چیدن سفره‌ی هفت سین و مهم‌تر از همه کاشت یک سبزه‌ی پرپشت قشنگ، از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد خوش سلیقه محسوب می‌شود. کاشت یک سبزه‌ عید زیبا و پرتراکم، نیازمند رسیدگی کامل و رعایت کردن یک سری نکات کلیدی است؛ که می‌تواند یک سبزه‌ی خوب و بی‌نقص را به شما ارائه دهد. در این مقاله، کمکت قصد دارد روش تهیه قشنگ‌ترین سین سفره را با استفاده از دانه‌های گندم، ماش، عدس، تخم شاهی و هسته‌ی مرکبات، به همراه فوت کوزه گری آنها را به شما کاربران عزیز آموزش دهد. 

تاریخچه عید نوروز و آداب و رسوم ایرانیان در سال نو

مواد مورد نیاز جهت کاشت انواع سبزه عید:

  • 1 فنجان دانه‌ی سالم دلخواه
  • پارچه‌ی نخی تمیز
  • اسپری آب
  • ظرف برای کاشت سبزه
  • پنبه برای سبزه شاهی

🌾🌾🌾🌾

 کاشت سبزه عید نوروز با گندم

ابتدا گندم‌ها را به مدت 2 روز در آب خیس کنید. در این مدت چندین بار آب ظرف راعوض کنید. پس از گذشت 1 الی 2 روز جوانه‌های کوچکی رشد خواهند کرد. حال آب گندم‌ها را با استفاده از صافی بگیرید و روی گندم‌ها را با پارچه‌ی مرطوب نخی بپوشانید و به مدت 2 تا 3 روز در مکان آفتاب‌گیر قرار دهید. در این مدت با استفاده از اسپری آبپاش دستمال روی گندم‌ها را مرطوب نگه دارید. وقتی سبزی رشد کرده از گندم‌ها با چشم قابل رویت شد، دانه‌ها را با احتیاط به ظرف دلخواه منتقل کرده و دستمال‌ها را بردارید و با کمک اسپری آب دهید تا سبزه‌ها به اندازه‌ی دلخواه شما رشد کنند. توجه داشته باشید که از آب دادن بیش از حد دانه‌ها جلوگیری کنید زیرا باعث ایجاد بوی بد در دانه‌ها می‌شود.

منبع: یوتیوب

 کاشت سبزه عید نوروز با ماش

ماش‌ها را در ظرف دلخواه با مقدار آبی که دو انگشت بیشتر از سطح دانه‌ها باشد، خیس کنید. بعد از یک روز آب ظرف را خالی کرده و با دستمال نخی مرطوب روی آنها را بپوشانید و روزی 5 بار دستمال را مرطوب کنید. وقتی نوک جوانه‌ها سبز شد، دستمال را برداشته و چندین بار در روز به دانه‌ها آب بدهید. حواستان باشد که آب اضافه در دانه‌ها جمع نشود زیرا این اتفاق سبب پوسیدگی دانه‌ها و سبزه‌ی شما می‌شود.

منبع: چنل یوتیوب آشپزی با سنا

🌾🌾🌾🌾

 کاشت سبزه عید نوروز با عدس

دانه‌های عدس را در ظرفی بگذارید و به اندازه‌ای که دو انگشت بالای دانه‌ها پوشانده شود، آب بریزید. هرگاه احساس کردید سطح آب کاهش یافته، مقداری آب ولرم اضافه کنید. پس از جوانه زدن عدس‌ها، آنها را به ظرف دلخواه انتقال دهید. تا زمان استفاده روزانه و به شکل مستمر دانه‌ها را آبیاری کنید.

منبع: یوتیوب نارگل

🌾🌾🌾🌾

کاشت سبزه عید نوروز با تخم شربتی و تخم شاهی

منبع: چنل یوتیوب ecocook

برای کاشت سبزه شاهی، به پنبه و ظرف دلخواه احتیاج دارید. گام اول کاشت سبزه شاهی، خیساندن دانه‌ها در آب می‌باشد. با توجه به لعابی که دانه‌های شاهی از خود به جا می‌گذارند، میتوان آنها را به خوبی به شکل ظرف‌های مختلف درآورد. پس از چهارساعت که دانه‌ها لعاب دار شدند، ظرف‌ها را به خوبی خیس نمایید. پنبه‌ها را کامل دور تا دور ظرف تا زمانی که کل ظروف پوشیده شوند، بچسبانید. سپس پارچه‌ای که آماده کردید دور تا دور ظرف محکم کنید. حال به شکلی که فقط یک لایه دانه‌ی شاهی به ظرف بچسبد، دانه هارا دور تا دور ظرف با دست بچسبانید. سپس سطح را کاملا مرطوب کنید و دور تا دور آن را با پلاستیک بپوشانید تا رطوبت حفظ شود. پس از بیست و چهارساعت، پلاستیک را بردارید و دانه‌ها و پنبه را کاملا مرطوب نگه دارید. در این مرحله جوانه زدن دانه‌ها کاملا قابل مشاهده می‌باشد. تا زمان آماده شدن سبزه، به صورت روزانه سبزه را آبیاری کنید.

چهارشنبه سوری 🔥

🌾🌾🌾🌾

آموزش کاشت سبزه مرکبات برای نوروز

اگر دنبال سبزه با برگ‌های گرد و رنگ سبز پررنگ زیبا هستید، سبزه مرکبات، بهترین انتخاب برای شماست. دانه‌های مرکبات (پرتقال یا نارنج) را بدون زخم زدن، از میوه خارج کرده و به مدت دو روز در آب بخیسانید. پس از گذشت دو روز برای راحت‌تر شدن کار، پوست دانه‌ها را جدا کرده و آنها را در خاک بگذارید. حواستان باشد که دانه‌ها باید در عمق 1 سانتی متری خاک کاشته شوند. سپس روی دانه‌ها را با پلاستیک بپوشانید و در مکانی قرار دهید که نور مستقیم نداشته باشد اما به خوبی روشن باشد. خاک را همواره خیس و مرطوب نگه دارید. زمان جوانه زدن و رشد این گیاه بین 2 تا 5 هفته می‌باشد.

🌾🌾🌾🌾

تزیین هفت سین +۲۰ ایده برای چیدمان هفت سین ۱۴۰۱

نکات کلیدی کاشت سبزه عید نوروز

مثل هرکار دیگری، کاشت سبزه هم فوت و فن‌های خاص خود را دارد. رعایت این نکات باعث می‌شود تا شما سبزه با کیفیت‌تری پرورش دهید. حال که با روش‌های کاشت سبزه آشنا شدیم نگاهی هم به فوت و فن‌های رشد سبزه می‌اندازیم:

  • دمای محیط از مهم ترین عوامل رشد سبزه می‌باشد. دما نه باید خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد، بلکه دمایی مطلوب است که متعادل باشد.
  • آب زیاد و مانده، سبب پوسیده شدن گیاه می‌شود و بوی نامناسب نیز ایجاد می‌کند، در نتیجه مراقب آبیاری به موقع و درست سبزه باشید.
  • به مقدار نور مورد نیاز هر سبزه دقت کنید زیرا نور زیاد باعث سوختن گیاه می‌شود.

تزیین سبزه عید نوروز

حال که سبزه‌ی عید شما آماده است، می‌توانید به دلخواه سبزه‌ی خود را تزیین کنید. بهترین روش برای تزیین سبزه استفاده از ظروف یا ربان‌های رنگارنگ است که میتواند رنگ و لعاب متفاوتی به سفره‌ی زیبای شما بدهد. از این رو پیشنهاد می‌شود سری به مقاله‌ی رنگ سال 1401 نیز بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا