آموزشی

نحوه استفاده از اسپرسو ساز ☕

قهوه اسپرسو، نوشیدنی دلپذیری‌ست که این روزها نقل همه مجالس و پایه ثابت اکثر فروشگاه‌های قهوه فروشی در سطح کشور شده است. قهوه اسپرسو همچنین یکی از پرطرفدارترین قهوه‌های دنیا به شمار می‌رود. علاقه به قهوه روز افزون است و افراد زیادی به خوردن قهوه علاقه پیدا کرده‌اند و به همین دلیل میان افراد زیادی طرفدار پیدا کرده است. ما در کمکت می‌خواهیم به نحو استفاده از اسپرسو ساز بپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید. اسپرسو ساز چیست

اسپرسو ساز چیست؟

اسپرسو را دیگر همه می‌شناسند، نوشیدنی تلخ و غلیظی که البته بسیار دلنشین است و از دستگاه اسپرسوساز تولید می‌شود. این قهوه از گذراندن آب نزدیک به نقطه جوش از پودر قهوه موجود در سبد پرتافیلتر به دست می‌آید. یکی از دلایل محبوبیت اسپرسوساز تولید قهوه‌ای با طعم میانه است که با ذائقه بیشتر افراد سازگار می‌باشد.

اسپرسو ساز دستی چیست

به طور خلاصه هم داستان تولد این روش دم آوری قهوه این بوده که بعد از محبوبیت قهوه در میان همه مردم، بسیاری از آن‌ها مانند کارگران وقت کافی نداشتند تا منتظر آماده شدن قهوه باشند. برای همین باید روش سریعتری جایگزین می‌شد. در این میان آقای موریندو دستگاه اسپرسو را اختراع می‌کند تا کارگران ایتالیایی به سرعت قهوه شان را تحویل بگیرند.
البته این را هم باید یادآور شد که قهوه اسپرسو یک مدل از دانه قهوه نیست. بلکه یک روش تهیه قهوه است. روشی که با عبور دادن آب نزدیک به نقطه جوش با فشار زیاد از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه، تهیه می‌شود . اسپرسو همچنین پایه تهیه بسیاری از نوشیدنی‌ها مثل کاپوچینو ، کافه لاته ، کافه ماکیاتو ، کافه آمریکانو و … است .

تفاوت قهوه اسپرسو با دیگر انواع قهوه

همانطور که گفته شد، اسامی مختلف برای قهوه، با توجه به روش‌های دم آوری آن‌ها انتخاب شده‌اند. برای مثال قهوه ترک یک روش خاورمیانه‌ای برای دم آوری قهوه است. این روش درجه آسیاب بسیار ریزی می‌خواهد و با ابزاری به نام جذوه یا همان قهوه جوش ترک درست می‌شود. حال این چیزها درباره قهوه اسپرسو نیز صدق می‌کند.

قهوه ترک
به طورکلی قهوه اسپرسو روشی است که در آن آسیاب قهوه ریز است. برای دم آوری آن هم آب جوش را با فشار زیاد از میان دانه‌های آسیاب شده عبور می‌دهند. البته با تخصصی شدن صنعت قهوه در چند دهه اخیر، حتی فرآیند برشته کردن (رست) قهوه نیز برای انواع دم آوری‌ها حائز اهمیت شده است. اگر سوال دارید که اسپرسو ساز دستی چیست، باید بدانید این محصول به شما این امکان را می‌دهد بدون نیاز به داشتن اسپرسو ماشین، قهوه تهیه کنید. نحوه استفاده از اسپرسو ساز دستی نیز بسیار ساده است و شما می‌توانید با آماده کردن پودر قهوه و آب داغ به راحتی آن را آماده کنید.

کار اسپرسو ساز چیست

عوامل متغیر در طرز تهیه قهوه اسپرسو

برای تهیه یک اسپرسو عالی و ایده آل مواردی وجود دارد که حتما باید رعایت شوند. عواملی که ما آن‌ها را عوامل متغیر می‌نامیم. برخی از این عوامل در مورد اکثر روش‌های دم آوری قهوه و همچنین در طرز تهیه قهوه اسپرسو صدق می‌کنند. ولی برخی دیگر صرفا مخصوص قهوه اسپرسو هستند. حال در زیر به بررسی این موارد می‌پردازیم.اگر می‌خواهید بدانید نحو استفاده از اسپرسو ساز چیست، این است که با استفاده از آب جوش و پودر قهوه، یک اسپرسو داغ و فوق‌العاده آماده می‌کند.

نحوه استفاده از اسپرسو ساز دستی

آب

بیش از 90 درصد قهوه عصاره گیری شده را آب تشکیل می‌دهد. برای همین طعم اسپرسو شما به مقدار بسیار زیادی وابسته به آبی است که از آن استفاده می‌کنید. میزان رسوبات و مواد معدنی موجود در آب باعث کاهش شدید کیفیت قهوه و آسیب رسیدن به دستگاه و تجهیزات می‌شود. اگر در حال حاضر با این مشکلات رو به رو نشده اید، پس بهتر است هرچه سریعتر آب مورد استفاده خود را بهتر بشناسید.
دستگاه های سنجش میزان سختی و سایر اطلاعات آب عموما دستگاه‌های گران قیمتی هستند، ولی شما می‌توانید اطلاعات مربوط به آب مصرفی تان را از اداره آب شهر و منطقه خود جویا شوید. سپس در صورت بالا بودن میزان رسوبات و مواد معدنی ناخواسته می‌توانید تصمیم بگیرید که از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید یا خیر. هرچند بهترین انتخاب می‌تواند آب معدنی با درجه سختی بین 100 تا 180 باشد.

نحوه ی استفاده از اسپرسو ساز

مقدار یا دوز

برای تهیه یک دبل اسپرسو بهتر است از 18 تا 21 گرم پودر قهوه استفاده کنید. زمانی که شما قهوه بیشتری استفاده می‌کنید این افزایش بر کلیت کیفیت قهوه خروجی و طعم و مزه آن تاثیر می‌گذارد. شما می‌توانید با آزمون و خطا میزان قهوه را با توجه به سلیقه خودتان تعیین کنید. اما توجه داشته باشید در اضافه کردن قهوه زیاده روی نکنید ، چون ممکن است ایراداتی مانند فشار به پمپ دستگاه، عدم خروج صحیح قهوه و تلخی بیش از حد را به همراه داشته باشد.

نحوه استفاده از اسپرسو ساز

فشرده ساختن (تمپ کردن)

فاکتور مهم در نحو استفاده از اسپرسو ساز فشرده کردن یا به اصطلاح تمپ کردن قهوه است. این کار که به وسیله تمپر انجام می شود، باعث محدود شدن جریان آب و در نتیجه همجواری بیشتر آب با قهوه می‌شود. فشرده ساختن قهوه جزو جدانشدنی در تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه‌های اسپرسو ساز است. برای همین از اهمیت بالایی برخوردار است.

esoresso
میزان فشرده شدن قهوه به میزان فشاری که شما به تمپر وارد می‌کنید بستگی دارد. فشار توصیه شده برای فشرده ساختن قهوه 30 پوند معادل 13.5 کیلوگرم است. همچنین شما می‌توانید برای فراگیری روش صحیح تمپ کردن قهوه به صورت تصویری به مطلب تمپر قهوه و طرز استفاده از آن مراجعه کنید. وسایل مورد نیاز جهت تهیه قهوه اسپرسو عبارت اند از :

 • فنجان قهوه
 • آسیاب قهوه مناسب
 • تمپر قهوه جهت فشرده سازی
 • ترازوی دیجیتال کوچک (در صورت موجود بودن)
 • دستگاه اسپرسو ساز به همراه وسیله ای که قهوه را درون آن فشرده می کنید (پرتافیلتر) و در زیر دستگاه اسپرسو ساز متصل می شود.

اسپرسو ساز صنعتی

نحو استفاده از اسپرسو ساز

 1. مخزن آب دستگاه اسپرسو ساز خود را تا جایی که به عنوان حداکثر ظرفیت مشخص شده است آب کنید. دقت داشته باشید که آب حتما سرد و بدون املاح اضافی باشد. همچنین دقت داشته باشید که آب مقطر ممکن است صدمات جبران ناپذیری به دستگاه شما بزند پس هرگز از آن استفاده نکنید. با توجه به تجربه ما بهترین آب برای استفاده چه در دستگاه اسپرسو ساز برقی و چه گازی آب تصفیه شده است.
 2. دستگاه خود را روشن کنید و منتظر شوید تا کاملا گرم شود. با توجه به اندازه دستگاه شما و مدل آن ممکن است این گرم شدن بین 10 تا 30 دقیقه زمان ببرد. البته اصولا دستگاه‌های خانگی در زمانی بین 1 تا 2 دقیقه به گرمای مورد نیاز می‌رسند به جز موارد خاص . زمانی که احساس کردید دستگاه به خوبی گرم و آماده شده است به مرحله بعد بروید.
 3. دکمه کار کرد دستگاه را بزنید تا دستگاه چند ثانیه کار کند و آب جوش به صورت عادی خارج شود . این امر باعث می‌شود که آب تازه در دستگاه وارد شده و در دستگاه جریان پیدا کند و از طرف دیگر کلیه اجزای در ارتباط با قهوه، هد گروپ و سایر اجزا داخلی گرم و آماده می‌‌شوند. پس از قطع کردن جریان آب بهتر است درون پرتافیلتر و سطح بیرونی هد گروپ را به وسیله یک پارچه خشک و تمیز کنید.
 4. ابتدا برای تست کردن درجه آسیاب و پاک شدن اثر قهوه‌ای که قبلا آسیاب کرده‌اید چند دانه قهوه را آسیاب کنید. سپس زمانی که از کیفیت خروجی مورد نظرتان اطمینان حاصل کردید، اقدام به آسیاب کردن قهوه مورد مصرفتان کنید. دقت داشته باشید که بهتر است همیشه به اندازه میزان استفاده تان قهوه را آسیاب کنید تا همیشه قهوه تازه داشته باشید .
 5. حال حدود 15 تا 21 گرم (بسته به اندازه پرتافیلتر) از پودر قهوه را درون سبد پرتافیلتر ریخته و با توجه به آموزش روش تمپ کردن، آن را فشرده کنید. بعد از آن می‌توانید با استفاده از انگشت اشاره خود سطح قهوه فشرده شده را تست کنید تا از فشردگی آن اطمینان حاصل نمایید.
 6. پرتافیلتر را سرجای خود درون هد گروپ ببندید و تهیه قهوه را آغاز کنید. اگر دستگاه شما اتوماتیک است که با توجه به یک یا دو کاپ بودن پرتافیلتر دکمه مورد نظر را فشار دهید تا عملیات تهیه قهوه شروع شود و فنجانتان به اندازه از پیش تعیین شده پر شود و در غیر این صورت دکمه شروع را بفشارید و پس از رسیدن فنجان به وزن مورد نظرتان و یا تغییر رنگ عصاره قهوه از قهوه ای به سفید دکمه قطع آب را فشار دهید تا عملیات خروج قهوه پایان یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا