کمک به خرید

راهنمای خرید دوربین عکاسی 📸

خرید دوربین عکاسی یکی از سخت‌ترین🤯 خرید‌ها در دنیای دیجیتال می‌باشد که هنگام خرید باید بسیار به آن توجه کرد و بسته به نیاز خود دوربین عکاسی را خریداری نمایید به این دلیل که بیشتر کاربران در هنگام خرید بدون اطلاعات و پیش‌نیاز قبلی اقدام به خرید می‌کنند و با چالش‌های زیادی روبرو می‌شوند

راهنمای خرید دوربین عکاسی

دوربین عکاسی خوب چی بخرم؟🤔

در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم که بتوانید راحت‌تر دوربین عکاسی خود را خریداری نمایید. دوربین‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم;

 کامپکت خانگی

دوربین‌های کامپکت خانگی جزو ارزان‌ترین و ابتدایی‌ترین دوربین‌های عکاسی محسوب می‌شوند که هدف این دوربین‌ها  هدف گرفتن دوربین سمت سوژه و ثبت سریع عکس می‌باشد این دوربین‌ها دارای حسگر‌ کوچک ۱/۲.۳ می‌باشند به همین دلیل کیفیت آنچنانی ندارند. از ویژگی‌های این دوربین می‌توان به قابلیت تعویض لنز، ابعاد کوچک و قیمت پایین آن اشاره کنیم.

راهنمایی برای خرید دوربین عکاسی

خرید دوربین عکاسی کامپکت پیشرفته

هنگامی که گوشی‌های هوشمند به روی کار آمدند دوربین‌های عکاسی افت بسیار زیادی کردند و بیشتر کاربران ترجیح می‌دادند که گوشی هوشمند را خریداری کنند سپس دوربین‌های عکاسی کامپکت با قابلیت‎‌های جدیدتری رونمایی شدند که دارای حسگرهای بزرگ و لنزهای باکیفیت‌تر بودند. درحال‌حاضر، دوربین‌های کامپکت پیشرفته دارای حسگر‌هایی با ابعاد ۱ اینچی، میکرو چهارسوم یا APS-C درکنار لنز‌های ثابت بسیار باکیفیت و گشودگی دیافراگم بالا هستند که به همین دلیل کیفیت عکاسی آن‌ها مخصوصا در محیط‌های تاریک و ایزو بسیار پیشرفت کرده است.

قیمت دوربین عکاسی ارزان

سوپرزوم کامپکت

در کل دوربین‌های کامپکت بر ای کسانی که همواره در مسافرت هستند به دلیل قابل حمل بودنشان گزینه‌ی بسیار خوبی می‌باشند اما دوربین سوپرزوم کامپکت به دلیل قدرت زوم بی‌نظیری که دارد مناسب‌تر از بقیه‌ سری دوربین‌هایش می‌باشد. این دوربین‌ها دارای حسگر‌های کوچک ۱/۲.۳ می‌باشند که به همین دلیل قابلیت بسیاربالایی در ثبت تصاویر مخصوصا در محیط‌های کم‌نور نداشته اند. نسل جدید این دوربین‌ها با حسگر‌های ۱ اینچی، توانایی بسیار بالایی در ثبت تصاویر درمقایسه‌با سری دیگر این دوربین‌ها دارد و دارای لنز‌هایی با میزان زوم اپتیکال میانگین ۱۵ برابر هستند.

راهنمای خرید دوربین عکاسی حرفه ای

خرید دوربین عکاسی سوپرزوم شبه SLR

دوربین‌های سوپرزوم شبه SLR در دو رده‌ی مختلف به دست کاربران می‌رسد. دسته‌ی اول دارای حسگر کوچک ۱/۲.۳ اینچ و قدرت زوم بسیار بالا (حداقل ۳۰ برابر و در برخی نمونه‌ها ۱۰۰ برابر) می‌باشد تا امکان ثبت تصاویر از فاصله‌ی بسیار دور نیز امکان پذیر باشد. اخیرا شرکت های تولید کننده این دوربین تغییراتی در این دوربین‌ها ایجاد کرده‌اند که به حسگرهای بزرگ‌تر 1 اینچی مجهز هستند،و از لنزهایی باکیفیت‌تری استفاده شده است. اما به همین دلیل باعث افزایش قابل‌توجه وزن و ابعاد آن شده است.تجهیز دوربین‌ها به حسگرهای بزرگتر باعث می‌شود که بازه‌ی زوم اپتیکال کاهش پیدا کند.

راهنمای خرید دوربین عکاسی نیمه حرفه ای

 DSLR

این دوربین‌ها نمونه‌ی جدیدتر SLR هستند که قابلیت تعویض لنز را دارند و همچنین دارای حسگر فول فریم یا 35 میلی‌متر می‌باشند که ظاهر آن مشابه دوربین‌های قدیمی است، شرکت‌های سازنده برای کاهش ابعاد و قیمت این دوربین‌ها، مدل‌هایی با حسگر کوچک‌تر APS-C به بازار ارائه کرده‌اند.

بدون‌آینه: حذف کردن آینه و قرارگرفتن مستقیم حسگر در پس لنز، از بروزترین فناوری دوربین‌های عکاسی می‌باشد. خانواده‌ی بزرگ لنز و لوازم جانبی موجود DLSRها سبب شد تا شرکت‌های معروف عکاسی تمایل آنچنانی به تغییر سیستم محصولات حرفه‌ای خود نداشته باشند. روز به روز کاربران به سمت این نوع دوربین‌ها جذب می‌شوند زیرا این دوربین‌ها وزن و ابعاد کمتری دارند و به همین دلیل گزینه‌ی مناسب‌تری هستند. دوربین‌های بدون‌آینه حرفه‌ای با ویژگی تعویض لنز، و دارای حسگر‌های فول‌فریم، APS-C یا میکرو چهارسوم هستند که به بازار ارائه می‌شوند و بیشتر مناسب افرادیست که به‌تازگی قصد ورود به دنیای محصولات حرفه‌ای با قابلیت تعویض لنز را دارند.

دوربین عکاسی خوب چی بخرم

مدیوم و لارج فرمت

این دوربین‌ها نسبت به سایر دوربین‌های دیگر دارای ابعاد بزرگتری می‌باشد، که دارای ابعاد ۳۵ میلی‌متر و کوچک‌تر از ۹×۶ سانتی‌متر می‌باشند که به آن‌ها مدیوم فرمت می‌گویند. اما محصولاتی با حسگر یا فیلم بزرگ‌تر از ۹×۶ سانتی‌متر را نیز دوربین‌های لارج‌فرمت می‌نامند. دوربین‌های مدیوم فرمت در میان کاربران بسیار پرطرفدار می‌باشند به دلیل قابلیت‌های زیادی که دارند به طور مثال این دوربین‌ها دارای حسگر‌هایی چهار برابر یا بیشتر بزرگ‌تر از دوربین‌های فول‌فریم هستند، که توانایی بی‌نظیری در ثبت تصاویر باکیفیت دارند. گستره‌ی دینامیکی بیشتر، عملکرد بهتر در شرایط نوری اندک و قاب گسترده‌تر، جزو اصلی‌ترین ویژگی‌های این دوربین‌ها می‌باشد. درکنار امکان تعویض لنز، در برخی از نمونه‌های خود با طراحی ماژولار، امکان تعویض حسگر را نیز برای کاربران وجود دارد.

نکات مهم در هنگام خرید دوربین عکاسی

پس از آشنا شدن با انواع دوربین‌های عکاسی و راهنمایی برای خرید دوربین عکاسی شما باید ابتدا نیاز خود را از خرید دوربین از پیش تعیین کنید و بعد موارد فنی دوربین ها را بررسی کنید که در ادامه به آن‌ها می پردازیم:

قابلیت تعویض لنز 

خرید دوربین‌های حرفه‌ای با قابلیت تعویض لنز، که بتوانید از تمام توانایی‌های دوربین استفاده کنید باید لنز‌های گران‌قیمت و باکیفیت برای دوربین‌تان خریداری کنید. که در اکثر مواقع هزینه‌ی لازم برای استفاده از لنز‌های حرفه‌ای بیشتر از برچسب قیمت بدنه‌ی دوربین می‌باشد. درنتیجه پیش از خرید دوربین‌های حرفه‌ای اهداف و بودجه‌ی خود را درنظرگرفته و سپس اقدام به خرید کنید.

لنز دوربین عکاسی

سرعت عکاسی🏃🏼‍♂️در خرید دوربین عکاسی

اگر به‌دنبال عکاسی از سوژه‌های بسیار سریع می‌باشید، باید دوربینی بسیار توانمند خریداری کنید. درحال‌حاضر، دوربین‌های مخصوص عکاسان ورزشی در بازار وجود دارد که قادر به ثبت تصاویر با نرخ ۱۰ تا ۲۰ فریم‌بر‌ثانیه برای چند ثانیه می‌باشند. همچنین دوربینی با نرخ عکاسی پنج فریم‌بر‌ثانیه هم می‌تواند تا تمام نیاز‌ها را به‌شکلی مطلوب تأمین کند و احتیاجی به خرید بدنه‌های گران‌قیمت نمی‌باشد.

تنظیمات دستی 👨🏼‍🔧

همه‌ی دوربین‌های عکاسی امکان ثبت تصاویر با حالت خودکار را دارا می‌باشند؛ اما برخی مواقع ثبت خودکار تصاویر نقاط ضعف زیادی داشته و عکاسان حرفه‌ای همواره خودشان اقدام به اعمال تنظیمات دستی می‌کنند.
اگر به تنظیمات دوربین‌های عکاسی تسلط کامل دارید یا به‌دنبال فراگیری حرفه‌ای مهارت عکاسی می‌باشید، بهتر است از دوربین‌هایی استفاده کنید که از کلید‌های کنترلی متعددی بهره‌مند هستند؛ اما اگر کاربری شما از دوربین صرفا به عکاسی در حالت خودکار و مبتدی می‌باشد، دوربین‌های کامپکت با بدنه‌ای کوچک‌تر و وزن کمتر گزینه‌ی مناسب‌تری برای شما است.
البته این را درنظر داشته باشید که یک دوربین صرفا به‌دلیل بدنه‌ای بزرگ‌تر و تجهیز به کلیدهای کنترلی فراوان، محصولی توانمند‌تر وحرفه‌ای‌تر نمی‌باشد. درحال‌حاضر، دوربین‌های کامپکت فراوانی در بازار وجود دارند که خروجی تصویر آن‌ها بسیار بهتر از نمونه‌هایی با بدنه‌ی بزرگ و مشابه با دوربین‌های حرفه‌ای رده‌بالا می‌باشد.

وزن و ارگونومی در خرید دوربین عکاسی ⏱️

وزن دوربین یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در هنگام خرید دوربین باید به آن توجه داشته باشید. اگر به دنبال دوربینی برای ثبت لحظات خانوادگی یا سفر‌های خود هستید،بهترین گزینه برای شما محصولات کامپکت است. زیرا این دوربین‌ها با بدنه‌ی کوچک و قابلیت تعویض که کیفیت مشابهی با انواع حرفه‌ای و بزرگ‌تر دارند بهترین گزینه برای شما می‌باشند.
اما اگرکه کاربری حرفه‌ای هستید و به دنبال خرید دوربین‌هایی با بدنه‌ای بزرگ و کلید‌های کنترلی متعدد هستید؛ بهتراست به فروشگاه‌ها به صورت حضوری مراجعه کنید و دوربین‌ها را در دست بگیرید و امتحان کنید تا ارگونومی و گریپ هریک را باتوجه‌ به مشخصات فیزیکی دست‌های خود بسنجید.

درگاه‌ها و اتصالات 🔗

درگاه‌ها و اتصالات یکی از مسائل مهم برای کاربران حرفه‌ای می‌باشد زیرا که این درگاه‌ها کار را برای کاربران حرفه‌ای آسان‌تر می‌ساز برای کاربران و باعث می‌شود که روند کارشان سریع‌تر پیش برود.

  • درگاه HDMI
  • وجود درگاه دوگانه‌ی کارت حافظه‌
  • ورودی میکروفن و خروجی هدفون

کیفیت ساخت و مقاومت دربرابر شرایط جوی 🌦️

دوربین‌های عکاسی به‌دلیل ماهیت کاربری خود، باید دارای بدنه‌ای بسیار باکیفیت و قوی باشند. همچنین کاربران از دوربین‌های عکاسی عموما حدود ۱۰ تا ۲۰ سال استفاده می‌کنند، پس کیفیت ساخت بالا امری الزامی می‌باشد.
مسئله‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که بسیاری از دوربین‌های حرفه‌ای رده‌بالا دربرابر نفوذ گرد‌و‌غبار، رطوبت و باران و سرمای شدید مقاومت بسیار بالایی دارند و کاربر می‌تواند در شرایط مختلف آب‌و‌هوایی از دوربین بدون هیچ نگرانی استفاده کند. همچنین برخی دوربین‌ها نیز کاملا ضدآب بوده و امکان ثبت تصاویر در زیر آب را نیز به راحتی دارند.

برندهای شاخ 🤌🏼 دوربین عکاسی

برندهای مختلف دوربین‌های عکاسی مختلفی را به بازار ارائه داده‌اند که با یکدیگر در رقابت هستند و می‌توان گفت هرکدام از آن‌ها در یک چیز نسبت به دیگری برتری دارند که در ادامه به برخی از معروف‌ترین برندهای صنعت عکاسی اشاره می‌کنیم:

دوربین عکاسی خوب

کانن (canon)

برند کانن را می‌توان معروف‌ترین برند دوربین‌های عکاسی بدانیم که هرفردی حداقل یکبار اسم این برند به گوشش خورده و با آن آشنا می‌باشد،کانن با کیفیت‌ بی‌نظیری که به کاربران خود ارائه کرده باعث شده که محبوبیت بسیار زیادی در میان آن‌ها داشته باشد و یکی از پرطرفدارترین برندهای دوربین عکاسی می‌باشد.

نیکون (Nikon)

نیکون نیز یکی از برندهای مطرح عکاسی می‌باشد که مانند کانن توانسته مشهوریت زیادی کسب کند و همیشه جزو انتخاب‌های کاربران باشد، همچنین نیکون دارای بازه‌ی گسترده‌ی محصولاتی توانمند و باکیفیت و لنز‌های عالی است.

سونی (Sony)

سونی را می‌توانیم به عنوان شاخص‌ترین نام فعلی دنیای دوربین‌های عکاسی و فیلم‌برداری بدانیم که با توسعه‌ی دوربین‌های بدون‌آینه و فول‌فریم،خود به شهرت رسید.همچنین سونی بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی حسگر دوربین می‌باشد و حسگر مورد نیاز بسیاری از رقبای خود را تأمین می‌کند.

فوجی‌فیلم

فوجی فیلم یکی از قدیمی‌ترین برندهای صنعت عکاسی است که به تازگی ازاز چندین دوربین با فرمت مدیوم با قیمت بسیار مقرون به صرفه‌ای به بازار عرضه کرده است که با رنگ‌های بی‌نظیر خود طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

دوربین عکاسی چاپ سریع

خرید دوربین عکاسی قسطی 📷

قیمت دوربین عکاسی همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم بستگی به کارایی و همچنین حرفه‌ای بودن،برند و … آن دارد که با توجه به این ویژگی‌ها قیمت‌های مختلفی را دارا می‌باشند.
اما برخی از افراد بودجه کافی برای خرید دوربین‌ عکاسی موردنظر خود را ندارند و لازم نیست که نگران این موضوغ باشند زیرا با خرید دوربین عکاسی به صورت قسطی از فروشگاه‌های معتبر با شرایطی که آن‌ها درنظر می‌گیرند به راحتی می‌توان دوربین عکاسی موردنظرتان را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا