مناسبت‌ها

جشن تولد🎉

آیا می‌دانید جشن تولد از کجا شکل گرفته و وارد زندگی ما شده است؟ 🤔 پس بهتره در این مقاله کمکت، با ما همراه باشید تا کلی مطالب جدید و مفید را با شما به اشتراک بگذاریم.

جشن تولد در سراسر جهان در همه قوم و قبیله ها با هر دید و نگرشی ریشه تاریخی دارد که با گذر زمان دستخوش یکسری تغیراتی شده است. جشن تولد یک مراسم عمومی است که در آن به فرد احترام گذاشته می‌شود و در طی آن وضعیت اجتماعی فرد تغییر می‌کند. کودکان به طور خاص برای تولد‌ها ارزش زیادی قائل هستند زیرا این مناسبت یک اعلامیه عمومی برای حرکت به سوی بزرگسالی است.

تولد

تاریخچه جشن تولد در جهان

تولدها حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح توسط مصری‌ها مفهوم سازی شده است. زمانی که فراعنه مصر مراسم تاج گذاری برگزار می‌کردند درواقع آن‌ها متولد می‌شدند، این بدان معناست که اولین جشن تولد (Birthday) به مناسبت تولد یک انسان نبود، بلکه تولد کسی به عنوان خدا بود. در این جشن‌های تولد برده‌ها نیز شرکت داده می‌شدند و در چنین روزی فرمان عفو بسیاری از محکومان و زندانیان صادر می‌شده است. طبق نظریه‌هایی بابلی‌ها جز اولین اقوامی بودند که شروع به ثبت تاریخ تولد فرزندان مذکر پادشاهان خود کردند و سال روز آن را در تقویم رایج آن دوران گرامی‌داشتند. همچنین می‌گویند جشن تولد از جانب مصریان و ایرانیان آغاز شده و سپس به یونانیان انتقال یافته است.

جشن تولد کودک

کمرنگ شدن جشن تولد در زمان مسیحیت

در غرب تا قرن دوازدهم پس از میلاد برای زنان و کوکان جشن گرفته نمی‌شد. تا قرن چهارم پس از میلاد، مسیحیان جشن تولد را غیرقانونی می‌دانستند زیرا گفته می‌شد که این جشن‌ها سنت‌های بت پرستی است. با ظهور مسیحیت، آداب و رسوم جشن تولد کمرنگ شد و سپس تا مدت‌ها از بین رفت همچنین جشن تولد عیسی مسیح، بیش از 300 سال پس از تولد او جشن گرفته نشد. مسیحیان اولیه به خاطر عذاب زیادی که از طرف مخالفانشان متحمل می‌شدند روز مرگ را روز تولد واقعی خود می‌دانستند و در حقیقت امکان دارد بسیاری از اعیاد مربوط به تولد قدیسین مسیحی مربوط به سال‌روز مرگ آن‌ها باشد.

جشن تولد ساده

فلسفه شمع‌های تولد

یونانی ها برای ستایش آرتمیس (الهه ماه) کیک های گرد، دایره‌ای شکل و بزرگ درست می‌کردند. آن‌ها آرتمیس را خدای خود می‌دانستند برای همین روی کیک، شمع روشن می‌کردند که نماد روشنی ماه بود و دود حاصل از سوختن شمع ها نشان دهنده آرزو‌ها و عبادات می‌‌دانستند که به سمت خدا برده می‌شد.
برروی کیک تولد، شمع عددی یا به تعداد سن شخص یدونه کمتر شمع قرار می‌دهند و به این معناست که شخص سن سال قبل خود را فوت کرده و آن را پشت سر می‌گذارد همچنین زیباست که در هنگام فوت شمع های تولد نیز آرزویی کند.
برخی می‌گویند عالم خلقت ازچهار عنصر آب، آتش، باد و خاک تشکیل شده است. طبق باور نیاکان اگر هنگام دعا کردن این چهار عنصر در کنار هم وجود داشته باشند دعا و آرزو زودتر مستجاب می‌شوند بنابراین می‌توانیم در عناصر تشکیل دهنده شمع این چهار عنصر را پیدا کنیم : موم شمع =خاک ، شعله شمع=آتش ،دود شعله= باد و موم ذوب شده=آب.

فلسفه کیک روز تولد

آلمانی ها تولد کودکانشان را با کیک جشن می‌گرفتند و به این جشن (Kinderfeste) گفته می‌شده که به معنیه مهمانی کودکانه می‌باشد. در طی این مراسم، اعضای خانواده کودک را بیدار می‌کردند، هدایا و کیکی که روی آن شمع ‌هایی مطابق با سن کودک قرار داشت ، بایک شمع اضافی که نماد نور زندگی یا خوش شانسی است به او تقدیم می‌کردند.

امروزه والدین برای زیباتر شدن پارتی تولد و رنگ و لعاب دادن به آن برای تولد فرزند دختر خود از تم تولد دخترانه و برای تولد فرزند پسر خود از تم تولد پسرانه استفاده می‌کنند.

روز تولد

جشن تولد‌های منحصر به فرد در سراسر جهان 🌍

مردم در سراسر جهان راه‌های خاصی برای تشخیص روزهای بزرگ خود دارند در این جا می‌خواهیم چند جشن تولد جالب و منحصر به فرد را در کشور‌های مختلف با رسم و رسوم‌های متنوع را بررسی کنیم:

تولدهای منحصر به فرد

برزیل 🇧🇷

کودکانی که در برزیل زندگی می‌کنند در روز تولدشان از گوش‌های خودشان محافظت می‌کنند زیرا اعضای خانواده و دوستانشان برای هرسال از زندگی کودک گوش او را می‌کشند به امید اینکه آنقدر پیر شود تا گوش‌هایش به زمین برسد. در کشور‌هایی چون روسیه، ایتالیا‌ و آرژانتین نیز این سنت گوش کشی را انجام می‌دهند.

جشن تولد در برزیل

کانادا 🇨🇦

متولدینی که در کانادا زندگی می‌کنند گوش هایشان در امان است ولی باید مراقب بینی خود باشند زیرا که در برخی از مناطق کانادا، بینی فرد متولد شده را به کره آغشته می‌کنند، این ماده چرب به منظور جلوگیری از بدشانسی است.

جشن-تولد -کانادایی

دانمارک 🇩🇰

در دانمارک، ممکن است فکر کنید که به جای تولد فرد، تولد کشور خود را جشن می‌گیرید. در این روز کیک‌ها، بشقاب‌ها، بادکنک‌ها و موارد دیگر توسط طرح پرچم دانمارک احاطه می‌شوند.خبر خوب این است که تمام این تزئینات طرح پرچم را می‌توان بارها و بارها برای تمام تولدها استفاده کرد.

روسیه 🇷🇺

در روسیه دانش آموزان کیک تولد خود را به کلاس درس می‌برند تا از دوستان و معلمان خود هدایای خانگی بگیرند. خوردن پای تولد خیلی بیشتر از کیک تولد در کشور روسیه رواج دارد.همچنین نباید رسم کشیدن گوش را در این کشور فراموش کنیم.

جشن-تولد- روس‌ها

ایرلند 🇮🇪

در ایرلند، تولد‌ها وارونه هستند به طوری که در روز تولدتان شخصی شما را وارونه می‌کند و برای هرسال از زندگیتان که گذرانده‌اید به آرامی بالای سرتان ضربه می‌زند. اگر 21 سال ضربه های سر را پشت سر گذاشته باشید مجموعه ای از کلیدها را در روز تولد 21 سالگی خود دریافت می کنید که آن‌ها نماد باز کردن قفل درهای آینده شما هستند.

جشن-تولد-ایرلندی ها

مکزیک 🇲🇽 

پیناتاس جشن تولد محبوب مکزیکی ها است در این تولد کودکان دور هم جمع می‌شوند تا پیناتا (عروسکی که از تنقلات و جایزه پر شده است) را با چوب‌های خود بکوبند و جایزه ‌های داخل آن را به دست بیاورند.🪅

جشن-تولد-مکزیکی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا